Nick:
Heslo:
Registrace
MENUInfoRočníkyCenyČlánkyVideaNovinkyNázoryZajímavosti

Prohlížíte festival Porta
Prohlížite festival Porta verze 2.1.42
festival Nazev

Porta

festival Nazev org.:

Porta

festival Rok založení :
1967
Obsah:

Porta je český soutěžní hudební festival. Byl založen v roce 1967 v Ústí nad Labem. Název festivalu je inspirován údolím Labe „Porta Bohemica – Brána Čech“, ležícím v místech, kde řeka prochází Českým středohořím. Zakladatelem Porty byl Ing. Jiří Šosvald, kapelník westernové kapely AZ Septet, který s několika kolegy (např. Zdeněk Frídl, Zbyněk Jelínek, Zdeněk Lukášek či redaktor Československého rozhlasu Jan Oliva) vyprojektoval Portu jako festival country & western hudby. Kvůli oprávněným obavám, že country u nás ještě nemá dostatečně širokou posluchačskou základnu, přizvali ještě trampy. Z Liberce se přistěhoval Jaroslav Velínský – „Kapitán Kid“, který se o trampskou část Porty staral.

Festival prošel za téměř půl století nejednoduchým vývojem. Na konci šedesátých let nikdo nemohl tušit, že přijde normalizace, kdy bude obtížné všechno probojovávat. A že po událostech listopadu 1989 se v kultuře otevřelo mnoho možností a Porta už neměla ono výsadní postavení, které si v průběhu let vytvořila. V současnosti se festival skládá z oblastních soutěžních kol v jednotlivých regionech. Soutěž v oblastech organizují jednotliví pořadatelé a zastřešuje je Česká tábornická unie, po roce 1989 obnovená. Z nich soutěžící postupují jednak do národního finále Porty v Řevnicích (koná se na konci června) a také do mezinárodní soutěže v rodišti Porty v Ústí nad Labem. Soutěž dává příležitost začínajícím skupinám a je určena především pro žánry folk, country a trampská píseň. V průběhu několika desetiletí festivalem Porta prošla většina skupin, muzikantů a osobností, kteří dnes reprezentují folkovou, country a trampskou scénu.

Ročník:

festival Seznam ročníků
Rok
Ročnik
cen
1*
1967
1
2
10
1968
2
5
3
Rok
Ročnik
cen
1*
1969
3
2
0
Rok
Ročnik
cen
1*
1970
4
0
0
1971
5
0
0
Rok
Ročnik
cen
1*
1971
5
0
0
1972
6
0
0
1*-počet oceněných v daném ročníku (první sloupec určuje počet cen udělených v ročníku. tento určuje počet rozdaných ocenněných v daném ročníku).

stav
Přečteno: 185 krát
vygenerovano za: 0.012508 sek.
© 2007 - 2018 Petr Kantor. Všechna práva k PHP scriptům vyhrazena. Publikování nebo šíření jakéhokoliv obsahu serveru je bez předchozího písemného souhlasu majitelů Autorský práv a provozovatele zakázáno. Autorská práva zde publikovaných materiálů jsou vlastnictvím autorů textů a jiných materiálů zde zveřejněných. Bez jejich souhlasu je nelze dále šířit !!! kontaktní email: filmy2004@volny.cz
TYTO STRÁNKY JSOU POUZE INFORMATIVNÍ NESLOUŽÍ A NENÍ JEJICH ÚMYSLEM POŠKOZOVAT NEBO PROFITOVAT Z MATERIÁLU ZDE PUBLIKOVANÝM.

Staňte se fanoušky těchto stránek!. Podpořte je a napište, co byste zde chtěli mít.
Ti, kteří se zároveň stanou našimi fanoušky na Facebooku, budou mít po požádání výhody navíc.

Share |


Aktivní od 25.3.2019 tedy připočítejte k němu ještě +408244 za roky (2008-24.3.2019)