Nick:
Heslo:
Registrace
ŠtábObsazeníPřístupnost
Hodnocení
TitulkySeznam filmu dle prvního písmene
Název filmu Watch on the Rhine / Stráž na Rýně
rok natočení:1943
obrázek:
film: Watch on the Rhine / Stráž na Rýně (1943)

Alternativní názvy filmu

Hodnocení dílu

%

Datace
rok výroby
Premiéra v zemi původu
Premiéra v České republice

Žánr
Žáner(us)
Žáner(cz)
info
Drama
Drama
info zde :
Historický
info zde :


Film je v jazycích..
Angličtina
Němčina

Formáty zvuku a obrazu
Zvuk
Mono
Formát obrazu
1.37 : 1

Společnosti podílející se na výrobě:
Název společnosti
Rok
Typ
Stát
Typ média

1943
Distributor
Spojené státy americké
Kino

1943
Produkční společnost
Spojené státy americké
Kino

Festivaly a ceny:

cena
festival
ročník
osoba
nominace/cena
Nejlepší herec
Paul Lukas
cena

obsazení:
Hlavní postavy filmu

== osoby ==
== postava ==
Kurt Muller

Obsah filmu:

Píše se rok 1940 a Američanka Sara Mullerová (Bette Davis) se po téměř osmnácti letech vrací do rodné země doprovázená svým německým manželem Kurtem a třemi dětmi – Joshuem, Babette a Bodem. Opustili Evropu a cestují do hlavního města Washingtonu, aby se usadili v domě Sářiny matky Fanny (Lucile Watson). Ve skutečnosti to však nejsou žádné prázdniny, nýbrž útěk z nacistické Evropy. Kurt Muller je totiž protifašistickým bojovníkem a jeho žena mu je velkou oporou. Po příjezdu do domu nechtějí přidělávat matce, ani bratrovi Davidovi (Donald Woods) starosti a tak skutečnost, co Kurt dělá, zamlžují.

V domě paní Fanny je na návštěvě rumunský baron Teck de Brancovis (George Coulouris) s manželkou Marthe (Geraldine Fitzgerald). Ta se postupně po týdnech pobytu od barona vzdaluje, a zamiluje se do Davida. De Brancovis sympatizuje s Hitlerem a je vůči Kurtovi hodně podezíravý. Proto využije příležitost a prohledá jeho osobní věci. Nalézá zbraň, značnou hotovost a roztavený prsten s iniciály MF. Kontaktuje německou ambasádu, se kterou má přátelské styky a vyžádá si seznam nacisty hledaných osob. Je odhodlaný Kurta vydírat. Mezitím Sara zjistí, že zámek na brašně je poškozen. V novinách se ještě ten den objevuje zpráva o chycení Maxe Freidecha, Kurtového letitého přítele a také spolubojovníka ve Španělsku a v Německu. Několikrát spolu překročili hranice se Švýcarskem a dokonce utekli gestapu. Kurt je odhodlaný vrátit se do Evropy a svému kamarádovi pomoct. Nejdřív se však musí vypořádat s baronem. Je ním vydírán a žádá částku 10 000 dolarů. Baron ví, že manželé ty peníze mají, protože je našel v brašně. Kurt však protestuje. Když jeho děti neměli co jíst, nevzal z oněch peněz ani cent, aby je nakrmil. Jsou to peníze pro odboj, a když je nedal vlastním dětem, nedá je ani jemu. Baron se nevzdává a vyhrožuje poskytnutím informací německému konzulátu. Fanny až teď zjišťuje, co za hosta doma trpěla. Nabídne se, že dá své úspory a Kurt si může nechat všechny naspořené peníze.

V jednu chvíli zůstávají v hale pouze baron, Kurt a Sara. Snaží se vyjednat způsob předání peněz. Kurt namíchá drink a baron ho žádá o brandy. Má tak příležitost se přiblížit k baronovi a udeřit ho. Se zbraní v ruce žádá de Brancovise, aby s ním šel ven. Sara ví, co se stane a nechá je jít na zahradu. Přichází matka i bratr s penězi. Sara jim říká pravdu, David chce zabíjení zabránit. Sara mu v tom zabrání a tak Kurt chladnokrevně barona zastřelí.

Závěr filmu patří Kurtovi a především jeho představiteli Paulu Lukasovi. Přesvědčivě se vypořádává s vlastním zločinem a žádá Fanny a Davida, aby mu dali dva dny na útěk. Pak nechť zavolají na policii a ohlásí zmizení Tecka de Brancovise. Celá rodina si je vědomá, že budou mít potíže, ale ve srovnání s návratem Kurta Mullera do válečné Evropy jsou ochotni do podstoupit. Dojemné loučení otce s dětmi a manželkou je absolutním vrcholem snímku. Paul Lukas podal strhující a znamenitý výkon.

Přečteno: 123 krát
vygenerovano za: 0.1956 sek.© 2007 - 2018 Petr Kantor. Všechna práva k PHP scriptům vyhrazena. Publikování nebo šíření jakéhokoliv obsahu serveru je bez předchozího písemného souhlasu majitelů Autorský práv a provozovatele zakázáno. Autorská práva zde publikovaných materiálů jsou vlastnictvím autorů textů a jiných materiálů zde zveřejněných. Bez jejich souhlasu je nelze dále šířit !!! kontaktní email: filmy2004@volny.cz
TYTO STRÁNKY JSOU POUZE INFORMATIVNÍ NESLOUŽÍ A NENÍ JEJICH ÚMYSLEM POŠKOZOVAT NEBO PROFITOVAT Z MATERIÁLU ZDE PUBLIKOVANÝM.

Staňte se fanoušky těchto stránek!. Podpořte je a napište, co byste zde chtěli mít.
Ti, kteří se zároveň stanou našimi fanoušky na Facebooku, budou mít po požádání výhody navíc.

Share |


Aktivní od 25.3.2019 tedy připočítejte k němu ještě +408244 za roky (2008-24.3.2019)