Nick:
Heslo:
Registrace
TOPlist
Název dílu Pohádky a povídačky J. Š. Kubína
seriál:Mistři českého animovaného filmu
seriál Mistři českého animovaného filmu - 39.díl - název: Pohádky a povídačky J. Š. Kubína (verze souboru:3.7.21)

Základní info o díle
Řada:
Číslo epizody:
39
Díl v serii
39
Datum premiéry:
hodnocení dílu
%
Délka dílu:
54 min.
přidáno dne:
23.06.2011, 23:09:49
Změna dne:
23.06.2011, 23:09:49
Zdroj a autorská práva:
ČT
© Česká televize 1956-2029
Seznam žánrů
Animovaný
Dokumentární
Obsah:

Dnes si připomene díla Zdeòka Smetany, Václava Bedřicha, Anny Habartové a Jana Karpaše.

A soused hupitem skočil do síně. Poslouchá: „Aha, to bude tuhle na půdě.“ Vyběh po schodníku a teï vidí: Stehlice tam řičí kusu nad hlavou a dělá jako kus blázna: „Co se vám tu, tetka, děje?“ „Ale, kmotříčku, koukejte, kdyby ta kusa spadla, uřízne mi hlavu!“ „I hlavo drahá, tak pověste tu kusu jinam!“ „To nejde. Vona tam už má svůj hřebik.“

Pokud uslyšíte takovéto jadrné vyprávění, můžete se vsadit, že to je povídačka nebo pohádka, kterou na svých cestách po Krkonoších, či jiným českým venkovem, napsal Josef Štefan Kubín. Tenhle jičínský rodák se dožil doslova pohádkových 101 let a skoro celý život bez magnetofonu či diktafonu zapisoval vyprávění venkovských babiček, tetiček, či hospodských strejců.

Jedním z nejzdařilejších filmů, natočených podle jeho povídačky, je i vyšívaný film, čtete dobře, vyšívaný film Zdeòka Smetany Všehochlup.

Všehochlup
Byl jednou jeden král a ten měl slabost – ošklivou chlupatou mrchu Všehochlupa. Jeho tři dcery se kvůli tomu ani nemohly vdát, každý nápadník od zámku rychle utíkal.

rok výroby: 1978
režie a scenář: Zdeněk Smetana
kamera: Jiří Ševčík a Milan Racek
střih: Věra Benešová
zvuk: Ivo Špajl
výtvarníci: Zdeněk Smetana a Zdena Bártová
animátoři: Zdena Bártová, Zdeněk Šob a Zuzana Jupová
vypravěč: František Filipovský
stopáž: 11 minut

Zdeněk Smetana, režisér a jeden z výtvarníků Všehochlupa, patří k těm tvůrcům, kteří se k dílům Josefa Štefana Kubína vrátili vícekrát. S Všehochlupem mu však velmi pomohl jeho spoluscenárista Edgar Dudka. Ten napsal komentář k filmu. Posbíral z nejrůznějších Kubínových povídaček ta nejkrásnější česká jadrná a hubatá slovíčka a sestavil z nich nový text snad ještě „Kubínovštější“ než originál.

Zato režisér Václav Bedřich na to ve svém filmu Rohatá princezna šel úplně jinak. Ponechal Kubínův text pouze na začátku filmu. A dál nechal prostor velmi hravé a dynamické kreslené animaci.

Rohatá princezna
Jeden král měl dceru a ta každý večer 300 párů střevíců roztancovala. Ševci nestačili na ni ani dělat. Králi to bylo taky divné. Teï aby měl jen na samé střevíce bankál. A nemohl věc nijak vyzvědět. Dal ji hlídat, ale hlídači pokaždé usnuli a on nevěděl zas nic.

rok výroby: 1967
režie: Václav Bedřich
výtvarník: Adolf Born
stopáž: 13 minut

Kubínovským pohádkám doslova propadla i animátorka a dnes i režisérka studia Bratři v triku Anna Habartová. Ta nedávno natočila v koprodukci Krátkého filmu a ČT večerníčkovský seriál Čarodějné pohádky. Učinila v něm takové dva malé objevy. Výtvarník Tomáš Paul v Čarodějných pohádkách poprvé spolupracoval s animovaným filmem a totéž platí i o herečce Báře Hrzánové.

Čarodějné pohádky, epizoda Kokeš
Byl jednou jeden táta, který měl půltuctu synů a jednu dceru. Nevěděl, co s nimi, tak je posílal, po jednom, na zkušenou do světa.

rok výroby: 2002
režie a scénář: Anna Habartová
kamera: Zdeněk Kovář
hudba: Čechomor a Jan Holas
střih: Gaia Vítková
zvuk: Jan Kocian
výtvarník: Tomáš Paul
animátoři: Karel Trlica, Věra Michnová a Cilka Dvořáková
vypráví: Bára Hrzánová
stopáž: 9 minut

Na závěr si připomeneme jeden z prvních filmů na motivy povídek Josefa Štefana Kubína. Je to loutkový film, který natočil člen legendární Trnkovy animátorské party Jan Karpaš. Ve studiu mu mimochodem říkali „strejček“. Film byl natočen v roce 1959. Tedy zhruba rok po premiéře slavného Snu noci svatojánské. Jiří Trnka po té dlouhé a náročné práci odpočíval a věnoval se knižním ilustracím. Proto si jednotliví členové Trnkova týmu začali vymýšlet své vlastní drobné projekty, kterými by potěšili sebe i publikum. A tak vznikla i ta temperamentní čertovská pohádka.

Fikmik
rok výroby: 1959
režie: Jan Karpaš
kamera: Jiří Vojta
výtvarník: Bohumil Šiška
stopáž: 16 minut

obsazení:



Díl
Název dílu
díl režíroval
*
1. díl
2. díl
3. díl
4. díl
5. díl
6. díl
7. díl
8. díl
9. díl
10. díl
11. díl
12. díl
13. díl
14. díl
15. díl
16. díl
17. díl
18. díl
19. díl
20. díl
21. díl
22. díl
23. díl
24. díl
25. díl
26. díl
27. díl
28. díl
29. díl
30. díl
31. díl
32. díl
33. díl
34. díl
35. díl
36. díl
37. díl
38. díl
39. díl
40. díl
41. díl
42. díl
43. díl
Přečteno: 831 krát
vygenerovano za: 0.184 sek.

* =videa ,=Datum premiéry dílu , =textů , Tato ikonta u dílu Vás upozorní na to , že u dílu je už doplněné herecké obsazení , Hlášky







© 2007 - 2024 Petr Kantor. Všechna práva k PHP scriptům vyhrazena. Publikování nebo šíření jakéhokoliv obsahu serveru je bez předchozího písemného souhlasu majitelů Autorský práv a provozovatele zakázáno. Autorská práva zde publikovaných materiálů jsou vlastnictvím autorů textů a jiných materiálů zde zveřejněných. Bez jejich souhlasu je nelze dále šířit !!! kontaktní email: filmy2004@volny.cz
TYTO STRÁNKY JSOU POUZE INFORMATIVNÍ NESLOUŽÍ A NENÍ JEJICH ÚMYSLEM POŠKOZOVAT NEBO PROFITOVAT Z MATERIÁLU ZDE PUBLIKOVANÝM.

Staňte se fanoušky těchto stránek!. Podpořte je a napište, co byste zde chtěli mít.
Ti, kteří se zároveň stanou našimi fanoušky na Facebooku, budou mít po požádání výhody navíc.



Aktivní od 25.3.2019 tedy připočítejte k němu ještě +408244 za roky (2008-24.3.2019)