Nick:
Heslo:
Registrace
ŠtábObsazeníPřístupnost
Hodnocení
TitulkySeznam filmu dle prvního písmene
Název filmu Páté kolo u vozu / Páté kolo u vozu
rok natočení:1958
obrázek:
film: Páté kolo u vozu / Páté kolo u vozu (1958)

Alternativní názvy filmu

Hodnocení dílu

%

Barevnost

Černobílé


Přidáno/přidal(a)
18.12.2017, 23:35:56

(přidal:admin)

Datace
rok výroby
Premiéra v zemi původu
Premiéra v České republice

Žánr
Žáner(us)
Žáner(cz)
info
Komedie
info zde :


Film je v jazycích..
Čeština

Formáty zvuku a obrazu
Zvuk
Mono
Formát obrazu
CDS 35mm

Společnosti podílející se na výrobě:
Název společnosti
Rok
Typ
Stát
Typ média

1958
Distributor
Československo
Kino

1958
Produkční společnost
Československo
Kino


obsazení:
Film štáb

== osoby ==
== profese ==
Režie
Námět
Scénarista
Technický scénář

Obsah filmu:

Janurovi přestěhují k sobě do Prahy babičku, aby v kruhu rodinném prožila zbytek života. Bohužel pro ni mají jen bývalý pokojík pro služku s oknem do výtahové šachty. Hned po příjezdu se babička ujme řady povinností a všichni včetně dětí si rychle zvyknou na její služby. Méně už jim je příjemné, že občas zasáhne do jejich života. Například si všimne, že se zeťovi líbí mladá zpěvačka a snaží se ochránit dceřino manželství. Vdovec Poláček první upozorní starou paní, že ji rodina využívá, a nabízí jí společný život. Ta na jeho slova nedbá, ale o Vánocích přece jen posmutní: pod stromkem se pro ni nenašel jediný dárek. Poláček napíše o babičce dopis do časopisu a nazve jej Páté kolo u vozu. Na dopis odpoví Janurová, která je redaktorkou v ženském časopise. Jednání popisované rodiny označí za typický příklad měšťáckého vykořisťování. Po přečtení časopisu babička svou rodinu opustí a najde si místo jako šatnářka. Bez ní to však v rodině neklape a babička vidí zetě opět se zpěvačkou. Vrátí se proto a zahanbená rodina jí slíbí, že všechno napraví. K vytouženému moři však po čase nejede babička, ale rodiče Janurovi, kteří tak mají upevnit své manželství.

The Janura family move granny back to Prague so that she can live out the remainder of her life with her family. Unfortunately, the only spare room they have is the old servant's room with its window facing the lift shaft. As soon as she arrives granny starts doing various chores and the whole family, including the children, become accustomed to her services. What is less pleasant for them, however, is the way she occasionally interferes with their private lives. She notices, for example, that her son-in-law fancies a young singer and she tries to save her daughter's marriage. The widower Poláček is the first to bring the old lady's attention to the fact that her family is using her, and he invites her to come and live with him. She does not heed his words, however, she does feel lonely at Christmas: there is not a single present for her under the Christmas tree. Poláček sends a letter to a magazine about granny and entitles it " A Cog in the Wheel". Mrs Janura, an editor for a woman's magazine, answers the letter. She criticizes the family described in the letter as a typical example of petty-bourgeois exploitation. After reading the magazine, granny leaves her family and finds a job as a cloakroom attendant.

Komedie
Pohádka
Drama
Komedie

<<== filmy od O

Přečteno: 18 krát
vygenerovano za: 0.6011 sek.
navštěvnost: , průměrná návštěvnost:

© 2007 - 2018 Petr Kantor. Všechna práva k PHP scriptům vyhrazena. Publikování nebo šíření jakéhokoliv obsahu serveru je bez předchozího písemného souhlasu majitelů Autorský práv a provozovatele zakázáno. Autorská práva zde publikovaných materiálů jsou vlastnictvím autorů textů a jiných materiálů zde zveřejněných. Bez jejich souhlasu je nelze dále šířit !!! kontaktní email: filmy2004@volny.cz
TYTO STRÁNKY JSOU POUZE INFORMATIVNÍ NESLOUŽÍ A NENÍ JEJICH ÚMYSLEM POŠKOZOVAT NEBO PROFITOVAT Z MATERIÁLU ZDE PUBLIKOVANÝM.

Staňte se fanoušky těchto stránek!. Podpořte je a napište, co byste zde chtěli mít.
Ti, kteří se zároveň stanou našimi fanoušky na Facebooku, budou mít po požádání výhody navíc.

Share |